איך להיות הפסיכולוגים של עצמנו


סקירה לספר : איך להיות הפסיכולוגים של עצמנו
מאת: מירב הראל
ז'אנר: עיון ( ספרי בריאות ורוחניות )
הוצאה לאור : פוקוס - ספרי בריאות

לעיתים אנו חשים כי ביכולתנו להעניק עצות לזולת, ללמד אותם דבר או שניים על החיים, לפעמים ממרום גילנו או מניסיוננו. קל לנו להשיא עצה לאחרים לשמש מעין פסיכולוגים לעת מצוא,  אך כשהדבר נוגע לנו עצמנו מתחיל לעיתים קרב במוחנו , בין היצר הטוב ליצר הרע, בין הצד התומך לצד המתנגד,  ומותיר אותנו ללא מענה ממשי .

מירב הראל חיברה עבורנו ספר עיוני מעשי שיתן לנו כלים , עצות והדרכה כיצד להיות הפסיכולוגים של עצמנו. מה מכשיר את מירב הראל לצייד אותנו בעצות והדרכה? ובכן כמה פרטים חשובים על מירב שעוסקת בשנים האחרונות בליווי רוחני של אנשים ובתהליכי שינוי והבראה.  ספרה הראשון של מירב שיצא לאור נקרא " נפש בריאה בגוף בריא" והוא נכתב מנסיונה האישי מחוויות לא קלות הקשורות בגוף ובנפש.  רק אדם שחווה על בשרו ונפשו קשיים עצומים ויכול להם יצליח לכתוב ספר שמגיע מעומקי הנשמה שעומדת מאחורי כל מילה ומשפט שנכתב בו.

מירב הראל פיתחה שיטה אותה היא מכנה "טרילוגיה" הכוללת שלוש טרילוגיות עיקריות, מעיין בובת בבושקה רוחנית.
הטרילוגיה הראשונה כוללת את שלושת חלקי האדם: הגוף הזמני, הנפש הזמנית והרוח הנצחית . מירב קושרת היטב בין שלושת החלקים ומציגה משנה סדורה לגבי כל אחד מהם בנפרד ובקשר בין שלושת החלקים.
הטרילוגיה השניה כוללת שלוש הנחות מקדימות: ההזדמנויות מגיעות מחופשות,  חמלה עצמית ולא הלקאה, אין רע - יש צמיחה.
הטרילוגיה השלישית כוללת שלוש שאלות: איפה הטוב בתוך הרע? למה יצרנו את המצב? מה אנחנו יכולים לשנות ?

כאן המקום לציין כי ספרים רבים נכתבו בכל הקשור לנפש ורוח האדם וקשרי הגומלין ביניהם, אך ספר זה הוא מיוחד במינו , ראשית מפני שהוא ערוך בצורה יוצאת מן הכלל והדברים הנאמרים בו ברורים עד מאד ולמי שקרא ספרות רבה ולעיתים התבלבל מעט מריבוי הדעות והרעיונות, ספר זה מציג משנה סדורה וברורה מאד, מה שגורם לקורא להרהר בכתוב בצורה מעמיקה במיוחד.
בסוף כל פרק יש סיכום נהדר ומדוייק מאד שלא מפספס אף נקודה בפרק .

זהו ספר חשוב בעולם הפסיכולוגיה החיובית, ספר שבו אתה בראשית הקריאה נכנס  אדם אחד ויוצא בסופו אדם אחר ושונה , אדם שחושב נכון ואחרת.
הכתיבה בספר קלילה וזורמת עד מאד, בשפה פשוטה ובגובה העיניים יחד עם תיאורים מצחיקים בחלקם הלקוחים מחיי היום יום, עיוני מאד ופרקטי לא פחות , ממש כלי עבודה יומי .

הספר מיועד למי שתקוע מעט וגם סובל לעיתים, למי שלוקה בבריאותו הפיזית והנפשית ורוצה לחלץ את עגלת גופו ונפשו מהבוץ הטובעני אליו נקלע , למי שחושב על דרך השלילה ורוצה לשנות את דפוס זה וגם להבין מהיכן הדבר נובע ממש כמו טיפול שורש לתת המודע .

אני ממליץ בחום על הספר הנהדר והקליל הזה, מלא תובנות מעמיקות ונותן כלים להתמודדות ושינוי במצבים שונים.

החלק האחרון של הספר מכיל עשר דוגמאות מהקליניקה ומהחיים, ואם אתם רוצים לדעת שהכלים והידע שציידה אותנו המחברת בספר אכן פועלים,  פשוט תביטו על מירב הראל ותקבלו את התשובה !