מסדרון


סקירה לספר: מסדרון
מאת: אלי כדורי
ז'אנר: שירה
הוצאה לאור : נזר לי

בכל פעם שאני מקבל לידי ספר שירים אני מביט בו כקופסת אוצר, אין תוכו כברו, ומאחורי הכריכה הקטנה מסתתרים להם שירי משוררים , חלקם ידועים וחלקם אלמונים.
בשיריו של אלי כדורי פגשתי לראשונה באחת מקבוצות הפייסבוק המיועדות להצגת שירים , חלפו ימים וספר השירים "מסדרון" הגיע אלי לביקורת, הבטתי בכריכה הורדרדה ובאיורים והתחלתי לקרוא ויחד עם כל שיר עיני נפערו ולסתי נשמטה,  הבנתי מיד שהאדם ששמו אלי כדורי הוא לא פחות מגאון שירה !!

"בשוך ים וטלטלת חבצלת
צליפת שערך כלתה
כסת עבים נשולה והתכלת
נגלתה ביפעתה".

"אויה כסיל
כטללי בוקר חכמתו תרעד
עד שמש לפסגת רקיע יעפיל
וחכמתו תמעד".

אלי כדורי נולד בשנת 1959 , צייר סופר ומשורר לילדים ומבוגרים,  או כפי שהוא מגדיר את עצמו - יוצר בהווייתו ונשמתו.
שיריו של אלי בספר זה מושפעים מילדות מעיקה , ממערכות יחסים מורכבות , מהיותו איש זיהוי פלילי לשעבר ומחבב יצירותיו של ברטולד ברכט.
בספר ארבעים ושלושה שירים נהדרים כל אחד מהם, שירת קסם לירית הכתובה לפי כללי הספר אך מורדת בם,  החריזה בשירים משובחת , נקבית וזכרית ולעיתים סוטה מהמסלול ושוברת סכמות מכניות של חריזה מדוייקת.

"על אדמה נקובה המסכת
נשתה, נעלוץ ונחטוף
אך הזמן שנדור מתחתיה כביר הוא
יעל, יגבה ללא סוף

שם, ירכתי ספינה לא תחצינה
אופק אשר יחלוף
המהל עיניו מקלת התורן
לא יזעק בדיצה אלי חוף".

במשלב לשוני גבוה ונקי מלווה באמצעים פיגורטיביים, מצלוליים ואחרים, מציג לנו אלי כדורי ארבעים ושלושה שירים , ארבעים ושלוש יצירות מופת , זו לא רק שירה עברית במיטבה אלא שירה בשיא אונה , אני מצר על כך שספר זה לא נמצא במוסדות הלימוד ובספריות,  ואם חפצים אתם אנשי ונשות ההוראה ללמד שירה במיטבה אזי זהו הספר המיועד לכך, מעבר להנאה המרובה שמפיקים מקריאתו.

אלי כדורי רואה בספר זה את אחד מפסגת יצירותיו ואני מסכים איתו בהחלט ומוסיף כי ספר זה נמצא בפסגת השירה הישראלית והקריאה בו משובבת נפש ממש כמו שאיפת אוויר פסגות.

אני ממליץ בחום רב לרכוש ספר זה שהוא חובת קריאת וחובת נוכחות בכל בית ומוסד בישראל.