ניהול פרויקטים


סקירה לספר: ניהול פרויקטים של חדשנות טכנולוגית
מאת: פרופ' חיים אשד
ז'אנר: עיון ומחקר
מו"ל: אפי מלצר בע"ם - הוצאה לאור ומחקר

בעידן הנוכחי בו מואצת ההתפתחות הטכנולוגית , תעשיית ההייטק מתעצמת וחברות סטארט-אפ רבות נפתחות במדינת ישראל שנמצאת היום בחזית הטכנולוגית העולמית, יש חשיבות רבה לספר זה שהוא משנה סדורה כיצד מנהלים פרויקט חדשני מראשיתו.
הקמת חברות טכנולוגיות אינו דבר חדש, אך דרישת השוק למערכות חכמות וחדישות ומורכבות אל מול ייעול צריכת משאבים וארגון התהליכים מוביל לכך שיש צורך בכתיבה מחדש של הכלים לניהול פרויקטים וספר זה שנכתב במיוחד לכך מיועד ומכוון לפרויקטים בקטגוריית ההייטק .

שמה של מדינת ישראל שגור בפי כל המדינות כמקור לחדשנות בתעשיות עתירות ידע, המוזכרים בד בבד עם התעוזה והחוצפה הישראלית ועם האומץ לקחת סיכונים וליזום מהלכים. לעיתים הדבר גורם להצלחה מסחררת ולעיתים לכישלונות שעליהן אנו שומעים ויודעים הרבה פחות, והמחבר פרופ' אשד טוען שניתן לגשר על כך.

"אנו טוענים כי אלמנט  מסוים בחוסר הסדר המאפיין פרויקטים בישראל, ואולי במידה מסויימת את האופי הישראלי, ניתן  לקזז על ידי ניהול סדור ומתודולוגי. לאורך הספר נביא ונבחן דוגמאות שונות לשיטות ניהול , לאופן שבו הן יושמו ולהשלכות החיוביות והשליליות שלהן מול המאפיינים הייחודיים של הארץ".

חיים אשד פותח את הספר בשאלה מדוע צריך כלי ניהול פרויקט וטוען שההון האנושי קרי המנהלים הם המיישמים את הכלים ואין להם חלופה לעת עתה , ממשיך אל המאפיינים של הפרויקט הטכנולוגי החדשני ובהמשך הוא מדגיש את הסביבה האי ודאות שסובבת סביב פרויקטים מסוג זה וכפועל יוצא נוצר הצורך לרשימה מסודרת של כלים ותהליכים.

הפרק הראשון מסכם את נושא אפיון הפרויקט , ניתוח וניהול סיכונים ויחד עם ההסברים המפורטים והמסודרים להפליא מוזכר המשולש הקדוש של ניהול פרויקטים - תקציב & ביצועים & זמן שמאוייר בחן רב על ידי טוביה קורץ, ממשיך לבניית צוות ומבנה ארגוני כולל תרשימי זרימה צבעוניים וברורים, מציין מסמכי אב חשובים  ונדרשים לתחילת כל פרויקט, תרשימי גאנט נהדרים הכוללים את כל האלמנטים הדרושים , שיטות ניהול שונות ובדיקות איכות גם כן תופסים מקום נכבד בספר זה.

חיים אשד מקדיש בספר מקום לראיונות עם מנהלים בכירים, וכל אחד מהם מרחיב ומתייחס מנקודת מבטו וניסיונו על אחד או יותר מהנושאים שבספר. מולי עדן סגן נשיא אינטל העולמית מדבר על נכונות לקחת סיכונים, ד"ר צבי קפלן מרחיב על משמעותו של חזון עבור צוותי פיתוח בכל הרמות , ושיחה עם פרופ' נינו לוי מדברת על  כך שאין פשרות בעומק הבנת הדרישות והסיכונים כבר עם תחילתו של הפרויקט, וכמובן עוד ראיונות מרתקים.

פרופ' חיים אשד הוא אבי תכנית החלל הישראלית, עמד בראש תוכנית החלל הביטחונית במשרד הבטחון למעלה מ 30 שנים.

ספר חובה למנהלי פרויקטים חדשניים אשר מעניק כלי עבודה חיוניים וסולל את הדרך לשיטת עבודה מסודרת ויעילה וככזה מפחית סיכונים וכשלונות. הספר אומנם מיועד לעוסקים בתחומים אלה אך לא מן הנמנע כי יועיל גם לקורא מן השורה על מנת ללמוד צורת התנהלות וחשיבה נכונה , כי הרי כל אחד מאיתנו והדרך שבה אנו חיים הוא פרויקט ייחודי וחדשני .