ניסויים פתוחים -סקירה


ניסויים פתוחים ; מאת אורלי סיגל ; 221 עמ' ; כנרת זמורה דביר
רובנו חולפים ליד דלי החיים הבורגניים בזהירות רבה שמא נתקל בו , אך אורלי סיגל, באלגנטיות ושנינות בעטה בדלי והציפה בפנינו סוגיות וכמיהות שרבים דשים בהם לפחות פעם בחיים.
שני זוגות וגרוש אחד יחד עם ילדיהם מחליטים לעבור ולהתגורר בקומונה ולהפוך למשפחה אחת גדולה , ולאחר שהפכו בנושא הם לוקחים את חלומם צעד גדול קדימה ומותירים מאחוריהם את השיגרה המוכרת ולצד החיים החדשים נותנים דרור ליצרים והתשוקות , החשקים  והפנטזיות ומעמידים במבחן כמעט בלתי אפשרי את המונוגמיה והאהבה .
חיי שיתוף טומנים בחובם פוטנציאל לחיים נוחים ולהדדיות אך המגע עם הפרי האסור פעם אחר פעם גורם להם לעיתים לאבד את עצמם ואת זהותם המינית והמשפחתית ומפורר אט אט את התא המשותף.
ניסויים פתוחים הוא ספר נועז ופורץ מוסכמות , כתוב בצורה קולחת והתיאורים הספרותיים בו הם מן המשובחים שיש וגורם לנו להרהר האם הסיכוי שווה את הסיכון . האדריכל שביקר בקומונה תמצת את הרעיון במשפט אחד "אתם מייצגים הגשמה של משאלה כמוסה של הרבה אנשים, לחיות את החיים כמו שהם מאמינים לנכון ולא כמו שהכתיבו להם"
ניסויים פתוחים הוא חוויה מרתקת הן לקוראים והן לסופרים ומהווה תצוגה של כתיבה איכותית , כזו המשלבת שפה בוטה לעיתים עם תיאורים אירוטיים יחד עם שפה עשירה . שאפו על הכתיבה והעריכה -  מומלץ !!