סקירה וביקורת לספר: אישה חשובה מאד בעיר מאת דב בהט


סקירה וביקורת לספר: אישה חשובה מאד בעיר

מאת: דב בהט

הוצאה לאור: טוטם ספרים


אל פרופסור דב בהט התוודעתי לראשונה כאשר קראתי את ספר השירים הנפלא שלו בשם משחק הפלנטות בהוצאת טוטם ספרים .פרופסור בהט שימש בעבר כרקטור אוניברסיטת בן גוריון ושמו הולך לפניו כגיאולוג מפורסם. בהט פרץ לחיינו הקוראים בשנים האחרונות עם שירים וספרים מבריקים .


ספרו אישה חשובה מאד בעיר הוא קובץ סיפורים שלכאורה אין קשר ביניהם , חלקם סאטיריים וחלקם פנטסטיים את הדבר המקשר ביניהם הוא ההוויה שלנו כאן ועכשיו.


לקוי למידה או מצוין פלוס

עמיקם לוי מגמגם באופן כבד כבר מגיל צעיר אך כולם ייעדו אותו לגדולות. כולם שמו לב שהוא תמיד מוביל, בהכול, אפילו בספורט. יום אחד המורה להתעמלות הניח את ידו על כתפו של עמיקם ואמר לו לפני כולם : אם תמצא זמן להתאמן תהיה ספורטאי מצטיין . המורה למתמטיקה רשמה לו בבחינה ציון מצויין +  והוסיפה כי היא שמחה שהוא הגיע לפתרון הבעייה בדרך מקורית שלא נלמדה בכיתה.


למרות כל אלה ליבו של עמיקם לא גבה , הוא התקבל לאוניברסיטה והמשיך ללמוד ברצינות, ממעט להיפגש עם חברים בשל גמגומו ובזמנו הפנוי קרא הרבה ספרים שעסקו בדמויות הסטוריות כמו רבי יהודה הנשיא, אלכסנדר מוקדון ואפילו בודהה, שצניעותו מנעה ממנו לחשוב שהוא יכול להידמות לדמות עולמית נערצת, והוריו וגם מוריו המשיכו לפנטז שעמיקם נועד לגדולות.


אימו לטשה את עיניה לסגן ראש הממשלה ובעיקר לילדיו שחיו בשכנות צמודה אליהם, וחשבה שאם האיש הצליח בזכות תחכום וקבלני קולות אזי אין סיבה שעמיקם שלה לא יצליח לפחות כמוהו. אך עמיקם הפתיע את כולם, לאחר שסיים את עבודת הדוקטורט שלו הוא פרש להיות ספרן בבית הספר התיכון באיזור שבו גדל.


עמיקם המשיך לפרסם ביוגרפיות על מנהיגים הסטוריים, ביוגרפיות שזכו לתשומת לב ותורגמו למספר שפות ופורסמו ברחבי העולם, ולמרות שהוא קיבל הצעה לשמש כמרצה בכיר במכללה מקומית הוא לא הצליח לפרוץ לאכזבת מכריו ובעיקר לאכזבתה של אימו.


יום אחד החליטה אימו לעשות מעשה והושיבה אותו לשיחה עימה, היא אמרה לו שהיא זוכרת את אחת השיחה שניהל עימה ובה סיפר לה כי יש בבית הספר תלמידה דיסלקטית שמגיעה לספרייה ולא יודעת מה לעשות עם עצמה והוסיפה כי זה אומר שהוא מודע לנושא   , ועמיקם הנהן בחיוב. אימו הביטה עליו וגילתה לו כי גם לה יש בעייה של שגיאות כתיב ולקות למידה ועמיקם הופתע והתבלבל מעט מגילוי הלב של אימו.


האם זה הפריע לך עד עכשיו ? הוא שאל אותה בדאגה ונענה כי הדבר הפריע לה אך היא לא נכנעה לקשיים והדגישה בפניו כי אין קשר בין לקות למידה לאינטליגנציה של האדם ולקות למידה רק מלמדת להתגבר על קשיים. עמיקם נזכר בדמותו של משה רבנו שהיה כבד פה ולשון ואמר לאימו המתמוגגת : אקח דוגמה ממשה רבנו , אתגבר על המגבלות ואפנה את כל כוחותי לכיוון החברתי . אימו הוכתה בברק והקמטים שנוספו לה מאז החלטתו של בנה להיות ספרן, נעלמו כלא היו.


החלטה מצויינת עמיקם , אמרה אימו והוסיפה , אני בטוחה שהצלחתך תהיה מעל למשוער ומעבר לכל תקוותיך , כי אני מכירה את יכולותיך ואין דומה להם אצל אחרים.


זהו סיפור קצר אחד מתוך הספר הנהדר הזה, הכתיבה של דב בהט רהוטה וקולחת, צוללת לעומקים חבויים ומפעילה את התאים האפורים וגורמת לנו הקוראים להפליג במחוזות הדמיון ובמקביל להפנים את מוסרי ההשכל הנובעים מסיפוריו.


אני ממליץ בחום על ספר נפלא שסיפוריו נוגעים בכל אדם. בכל סיפור תמצאו דבר אחד או יותר המשיק לחייכם ולחיי הסובבים אתכם , ספר שנקרא בשקיקה ונערך במקצועיות רבה על ידי העורכת המוכשרת עד מאד לילי פרי, ונכתב על ידי איש חכם במיוחד היודע להעביר מסרים הן במילים והן מאחורי המילים וגורם לנו לחשוב קצת אחרת על אירועים בחיינו .