סקירה וביקורת לספר : אספן המילים


סקירה וביקורת לספר : אספן המילים

מאת: פיטר ה' רינולדס

זאנר: ילדים

הוצאה לאור: כנרת זמורה דביר


ספר ילדים מקסים העוסק באהבה למילים ולשפה ולצידו מוסר השכל שנוגע למבוגרים ולילדים כאחד. כיאה לספר נהדר שעוסק במילים , הוא תורגם לחמישים ושתיים שפות והפך לרב מכר עולמי. 


אספנים אוספים דברים, יש אספנים של בולים, ויש אספנים של מטבעות, יש כאלה שאוספים אבנים, ויש כאלה שאוספים אומנות. גם חרקים אוספים וגם קלפים ואפילו חוברות קומיקס.


ג'ים הוא אספן אחר, הוא אוסף מילים ! אילו מילים הוא אוסף? מילים שהוא שומע ומשכו את תשומת ליבו, מילים שהוא רואה כפי שהן כתובות על שלטים וכמה מהן קופצות לקראתו , ג'ים אוסף גם מילים שהוא קורא, כאלה שמזנקות לעברו מעמוד הספר.


יש כמה סוגי מילים: יש מילים קצרות ומתוקות עם זיק של חן , ויש כאלה שחוגגות עם שתי הברות, גם המילים מרובות ההברות לא נפקדות מהרשימה והן נשמעות כמו שירים קטנים, ויש מילים עם צליל זר ומוזר , בהתחלה קשה להגותן אבל אח"כ מתמוגגים איתן,  ויש מילים שצלילן הוא משמעותן.


ג'ים מילא אלבומים רבים במילים אהובות וכשהאוסף גדל, הוא התחיל לסדרן לפי נושאים, מילים נמרצות לצד מילים מדעיות.

אך יום אחד ... בעודו מעביר את אלבומי המילים הוא החליק וכל המילים התעופפו באוויר והאלבומים התערבבו זה בזה, מילים גדולות נחו לצד מילים קטנות ומילים עצובות נחו לצד מילים חלומיות.


ג'ים החל לקשור יחד מילים אלה לצד אלה, גם כאלה שהוא לא דמיין שידורו זו לצד זו, הוא השתמש במילים שלו כדי לכתוב שירים ולשירים הלחין מנגינות, והן ריגשו את כולם. לעיתים, למילים הכי פשוטות היתה משמעות הכי עוצמתית,  וג'ים המשיך לאסוף מילים. 


"ככל שידע יותר מילים, כך הצליח לחלוק עם העולם באופן ברור יותר את המחשבות,  הרגשות והחלומות שלו."


יום אחד ג'ים עלה לראש הגבעה ופיזר את אוסף המילים שלו ברוח,  הוא ראה ילדים למטה בעמק מתרוצצים ואוספים מילים במעופן.  לג'ים לא היו מילים לתאר את השמחה שלו ....


ספר ילדים חכם ומקסים במיוחד , המביע אהבה למילה הכתובה והמדוברת, מלמד אותנו המבוגרים וגם את הילדים שידע זה כוח, ואפשר להשתמש במילים שצברנו כדי ליצור שירים , ספרים , נאומים שיגעו בלבבות. 

וגם אם יש לך הרבה מאד ( מילים ) תדע תמיד לתת לכולם , אולי באותו רגע יהיה לך פחות (מילים ) אך תהיה לך המון שמחה בלב.

ספר נהדר מבית כנרת זמורה דביר והוא מסביר בשפה המותאמת לילדים ( וגם למבוגרים ) כיצד מתנהלים סופרים ומשוררים, הם אוספים מילים ומחלקים אותם לקהל הרחב, לעיתים בתוך ספר ולעיתים בצירוף מנגינה, וכולם מאושרים ....