סקירה וביקורת לספר: ארן ורקסי מאת אביעד שר שלום


סקירה וביקורת לספר: אורן ורקסי 

מאת: אביעד שר שלום 

איורים: ליאב צברי

הוצאה לאור: כנרת זמורה דביר


ספר ילדים דמיוני וחמוד מאד בהם נוסעים הגיבורים במכונת הזמן ונוחתים במקומות שונים והיסטוריים,  ולאורכו ובסופו של הספר  מסר מעצים לחיים.


אורן עבר בחצר מתחת לבניין ובמקרה ראה דינוזאור קטן ותמה מה עושה כאן דינוזאור מעידן היורה,  והחליט להחזירו במהירות לביתו.


אורן והדינוזאור הלכו לביתו של אורן, ששאל את אביו : היכן המפתחות של מכונת הזמן ? ואביו השיב בשאלה : בשביל מה אתה צריך אותה ? ואורן ענה שהוא צריך להחזיר את הדינוזאור לעידן היורה. אביו הראה לו את המפתחות ושאל עוד : אתה יודע איך לנסוע לעידן היורה ? ואורן השיב: " זה היה פעם לא ? נראה לי שנסתדר ".


אורן החליט לקרוא לדינוזאור בשם רקסי ושניהם הלכו לכיוון מכונת הזמן. המכונה רעדה מעט וטסה לדרכה וכשנחתו הדלת נפתחה והם מצאו את עצמם בחדר גדול עם אדונים וגבירות מפטפטים בנימוס. הגברת הזקנה ביותר הציעה להכין להם תה והם סיפרו לה כי הם מחפשים דינוזאורים ונענו השלילה. הגברת הזקנה התעניינה במכונת הזמן והחליטה להצטרף למסע.


ושוב המכונה טסה וכשנחתה הם ראו מולם חיילים עם חניתות וקסדות וסוס עץ ענק במיוחד.  אורן שאל את החיילים מה עושים עם סוס העץ והם הסבירו לו שהסוס הוא תחבולה ובתוכו ישנם חיילים שיכנסו עם הסוס בשער העיר ויכבשו אותה. אורן התפלא מדוע רוצים הם לכבוש את העיר?


"האנשים של העיר הזאת, הטרויאנים, גנבו מאיתנו את הלנה , האישה הכי יפה בעולם, אמר האיש הגבוה שנראה כמו גיבור מהסיפורים..."


אורן ורקסי סיפרו לחייל שהם מחפשים דינוזאורים והחייל השיב בשלילה אך ביקש גם הוא להצטרף אליהם למסע, וכך טסו להם אורן ורקסי וגברת זקנה וגם חייל גיבור. 

כאשר נחתו שוב לאחר טיסה מטלטלת הם ראו ערימת אבנים גדולה ואנשים משונים עם חצאיות ארוכות ולכל הבנות היה זקן שחור מודבק אל הסנטר.


האנשים המוזרים נראו מציירים משהו על האבנים וכשאורן התעניין מה הם מציירים הוא נענה כי זה הכתב שלהם - כתב חרטומים.  אורן שאל האם יש במקום דינוזאורים ונענה בשלילה והחרטום הרשע הוביל אותם לתוככי פירמידה ונעל אותם , אך אורן לא בזבז זמן ושפך עליו את התה הרותח של הגברת הזקנה וכולם הצליחו להימלט בחזרה למכונת הזמן, ורק חרטומה קטנה וחמודה ביקשה להיצטרף אליהם וכולם יחד טסו במכונת הזמן וכשנחתו הם ראו המון דינוזאורים ורקסי רץ אל חבריו והחל לשחק עימם.


אורן מילא את משימתו אך הנוסעים תהו  כיצד יחזיר את כל החבורה לבתיהם? איך הוא יגיעו לארמון המלכה בבריטניה? ליוון ? למצרים?

"טוב, כל הדברים האלה נמצאים אחרי עידן היורה, לא ? אמר אורן

פשוט ניסע קדימה, אני בטוח שנסתדר".


ספר ילדים מקסים כתוב נפלא ומאוייר בחן רב באיורים ברוח התקופות ומותאמים לילדים , הסיפור דמיוני אך מאפשר טעימה מתקופות הסטוריות והמסר המעצים לאורך הספר ובסופו הוא: אם אתה מעוניין להגיע למקום כלשהו או אם יש לך חלום שתרצה להגשים פשוט תנוע קדימה ללא מחשבה מרובה ודאגות , לעיתים המסע יהיה קצר וקליל ולעיתים ארוך ומייגע- אך בסופו של דבר אתה תסתדר ותגיע ליעדך !!


מומלץ מאד לקריאה לילדי גן ובית ספר יסודי הן הספר הרפתקאות והן כספר עם מסר מעצים !