סקירה וביקורת לספר: בין צלב הקרס לסהרה מאת רוברט סטלוף


סקירה וביקורת לספר: בין צלב הקרס לסהרה  - יהודים וערבים בצפון אפריקה בצל השואה

מאת: רוברט סטלוף 

הוצאה לאור משולבת של : Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalemva & כנרת זמורה דביר


השואה היתה בעיקרו של דבר, אסון אירופי. גם המבצעים וגם הקורבנות היו ברובם המכריע, אירופים. בשנות השלושים של המאה העשרים ישבו באירופה רוב יהודי העולם. אירופה היתה בית הגידול של אידיאולוגיית השנאה שהמיטה חורבן על העם היהודי. אירופה יצרה את הרובים ואת הגז , הכבשנים וכלי משחית אחרים שהשמידו שישה מיליון יהודים חפים מפשע. אירופה היתה המקום שבו נטבחו שליש מיהודי העולם ברצח ההמוני, השיטתי והמאורגן בהיסטוריה .


למאמץ של גרמניה ובעלות בריתה להשמיד את העם היהודי במלחמת העולם השניה לא היה , ואין אח ורע. 

אבל.. השואה לא היתה אך ורק סיפור אירופי. התכניות הגרמניות לרדוף את היהודים, ובסופו של דבר להשמידם,  הקיפו מהרגע הראשון את כל השטחים שגרמניה ובעלות בריתה קיוו לכבוש,  ובכלל זה מרחב ערבי גדול, המשתרע מקזבלנקה לטריפולי והלאה עד לקהיר, באזור זה ישבו יותר מחצי מיליון יהודים.


השאלה המרכזית בספר היא: האם היו ערבים שהצילו יהודים בתקופת השואה? שאלה זו עלתה בדעתו של רוברט סטלוף ביום 11/9 בשנת 2001 והוא מצא כי הרוצחים של 11/9 התשמשו בטכנולגיות חדישות , כמו הגרמנים בשואה, רק בקנה מידה קטן הרבה יותר, ובשעתיים הם השיגו תפוקת מוות בדומה לאושוויץ.  העשן שהיתמר ממגדלי התאומים הזכיר לו את העשן שהיתמר מארובות של מחנות המוות.


באוקטובר 2005 סתיו יפיפה בפריז, הקיש רוברט סטלוף על הלוח בכניסה לבית מפואר, לקראתו יצא פרדריק גסקה , גבר נאה וכסוף שיער ומראהו צעיר משישים וארבע שנותיו. 

רוברט הגיע למר גסקה כדי לשוחח על מה שקרה למשפחת שמלה, משפחה יהודית טוניסאית .


בסוף 1942 התפרסו אלפי חיילים גרמנים בשליש המזרחי של טוניסיה שהיתה נתונה לשלטון קולוניאלי צרפתי,  ג'וזף שמלה נשוי ואב לשניים היה נסער מהכיבוש הגרמני , הוא עבד קשה כדי לאפשר לבנו זילבר ללמוד בצרפת, והלה הפסיק את לימודיו והתנדב לצבא הצרפתי בעת המלחמה. 


ביום 9 בנובמבר נפתח הכיבוש של הגרמנים בטוניסיה והם החלו להוציא לפועל את תכניתם כולל מעצרים עבודות כפייה וענידת טלאי צהוב.

שני בניו של ג'וזף, זילבר וזן נועצו בחברו של אביהם, חסן פרג'אני והוא הציע להם תוכנית בריחה, ולאחר כמה שבועות הם נסעו לגבול בעגלה רתומה לסוס ומתחבאים בתוכה. אביהם שילם לחסן כסף רב לטיפול בנסיעה אך השניים נתפסו ונאסרו, חסן הלך לביתו של ג'וזף ואישתו הפקידה בידו את כל רכושם.


במשפטם של שני האחים ואביהם  היתה ראיה מכרעת, עדותו של חסן פרג'אני שמתברר שלא היה ידיד אמת,  והם הואשמו בריגול ונידונו למוות.

זילבר כתב מהכלא לאישתו שתתחתן בשנית ותדאג לבנם שהיה בן שלוש, וכעבור חודשיים הם הוצאו להורג באופן מזוויע במיוחד, תחילה ערפו את ראשם של הבנים ואביהם אולץ לצפות, ולאחר מכן ערפו את ראשו. 

בהמשך עצרו הצרפתים את חסן פרג'אני שהורשע בשיתוף פעולה עם האויב ונידון להוצאה להורג, אך לבסוף הומתק עונשו למאסר עולם. בסופו של דבר ישב חסן פרג'אני ארבע עשרה שנה ושוחרר.


פרדריק גסקה נולד כפרדריק שמלה והוא בנו של זילבר, אימו התחתנה בשנית עם המהנדס לואי גסקה והוא גדל כקתולי.  רוברט ופרדריק נפגשו על מנת לחשוף פרטים נוספים בסיפור הטראגי של המשפחה. 


ספר זה הוא אחד הספרים המרתקים שנכתבו אודות השואה בכלל ומתמקד בשואה שחוו יהודי ארצות ערב, והסיפור שלעיל הוא אחד מיני רבים .

ספר חשוב מאד המאפשר לחשוף את סיפורם של יהודי ערב בזמן השואה,  ובין הסיפורים שולבו תמונות מקוריות מזמן השואה בארצות ערב.


הספר הוא כתב אישום וסנגוריה גם יחד החושף סיפורים אישיים והיסטוריים  מרגשים,  ומחקרו של רוברט סטלוף במשך ארבע שנים הניב ממצאים שעזרו לשכנע את ממשלת גרמניה להעניק פיצויים ליהודים ניצולי מחנות הכפייה בצפון אפריקה.  ביכולתו של הספר לשנות את תפיסת עולמם של הערבים אודות השואה והיהודים.

מומלץ מאד כחוויית קריאה מרתקת ומרגשת מאד .