סקירה וביקורת לספר : גלויות לילדי הקטן הנרי פונר


סקירה וביקורת לספר : גלויות לילדי הקטן

הנרי פונר- היינץ ליכטוויץ 

הוצאה לאור : Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem


ערב מלחמת העולם השניה, נרקמה תוכנית הקינדרטרנספורט שמטרתה הצלת ילדים יהודים, בתקופה שבה הגזרות שנגזרו על יהודי הרייך היו כבדים מנשוא.


הנרי פונר - היינץ ליכטוויץ, שאיבד את אימו בגיל צעיר, הוא אחד מעשרת אלפי ילדים שהצליחו להיחלץ מהגיהנום בין דצמבר 1938 ועד לספטמבר 1939 בזכותה של תוכנית הקינדרטרנספורט.  הנרי היה בן שש כשנשלח מברלין לוויילס,  לביתם של מוריס ווינפרד פונר, זוג יהודים שהעניקו לו בית חם ואוהב.


מן הרגע שבו נפרדו דרכיהם של הנרי ושל אביו מקס ליכטוויץ, שלח לו האב בקביעות גלויות מאויירות.  את הגלויות כתב תחילה בגרמנית ואחר כך באנגלית. אימו המאמצת של הנרי - ויניפרד, שמרה וסידרה את הגלויות באלבום ולצידן, גלויות ומכתבים שקיבל מקרובי משפחה אחרים ומחברים. 


ברלין 31 באוגוסט 1939

"אבא קיבל את המברק מדוד מוריס, אבל לא קיבל שום מכתב מאז 14 באוגוסט.  אני שמח שאתה בריא ומאושר. אני מקווה שלא תפרוץ מלחמה,  אבל אם בכל זאת תפרוץ,  אלוהים יברך אותך ואת הדוד והדודה.

ברכות חמות לדוד ולדודה והמון נשיקות. 

אבא שלך"


את הפרידה מאביו ומסבתו הנרי אינו זוכר, אך זכורה לו היטב הנסיעה ברכבת על פני אירופה וחציית הגבול להולנד. בצד הגרמני של הגבול עצרה הרכבת ואנשים במדים ערכו חיפוש על גופם ובמזוודות הקטנות שאיפשרו לכל אחד לקחת, הרכבת המשיכה בדרכה ובצד ההולנדי של הגבול חיכו להם נשים הולנדיות לבושות מדים לבנים והגישו להם לחמניות מרוחות בחרדל עם נקניקיות וזה היה מעדן עבורם.


ברלין , 28.2.1939

"הייני הקטן והאהוב

מאד שמחתי בשני המכתבים שלך ובתמונות מהגינה.  בוודאי כבר קיבלת את המזוודה שלך עם הצעצועים , האם כל הדברים הגיעו שלמים? מה שלום טודו ויוקו? ... אני מאד שמח שאתה לומד אנגלית כל כך מהר ושהמורה מרוצה ממך. מסור דרישת שלום לדוד ולדודה . ברכות חמות ונשיקות.

אבא"


אביו של הנרי, מקס ליכטוויץ נשלח לאושוויץ ב 9 לדצמבר 1942 ולאחר מכן נרצח. הנרי עלה לארץ בשנת 1968 עם משפחתו וקבע את ביתו בירושלים.


ספר מרגש מאד ובו תצלומים של הגלויות המקוריות ולצידן תמונות של הנרי פונר יחד עם משפחתו ילדיו ונכדיו,  תמונות ניצחון על הרוע הבלתי נתפס לצד עדויות מרגשות וצבעוניות מלאות אהבה וגעגועים עזים.


ספר מומלץ מאד לקריאה ובין הדפדוף לחבק חזק את בני משפחתי ולומר תודה לבורא עולם, מפני ששום דבר לא מובן מאליו.