סקירה וביקורת לספר: ג'ים הילד מאת טוני ארלי


סקירה וביקורת לספר: ג'ים הילד
מאת: טוני ארלי
215 עמ'
תרגום מאנגלית: אמיר צוקרמן
הוצאה לאור: עם עובד - הוצאת ספרים

סיפור מרגש המתרחש תחילה בצפון קרולינה בשנת 1924 ומתאר שנה אחת בילדותו של ג'ים מגיל 10 ועד גיל 11. ג'ים גלאס לא הכיר את אביו היום והתייתם בטרם הוא נולד, אביו של ג'ים נפטר בעודו עובד בשדה.

ג'ים גדל בבית יחד עם אימו ושלושת דודיו הרווקים,  וכל עולמו הייתה העיירה שבה הם חיו והשדות מסביב לה, אותם הכיר ותו לא.

"בלילה אירע כעין נס: הגיל של ג'ים הצמיח סיפרה נוספת. הוא שכב לישון בן תשע , אבל כשהתעורר היה בן עשר. למספר שהתווסף היה משקל, כמו לשריר,  וג'ים נופף בו כמו בפרס..."

עולמו של ג'ים מתרחב אט אט כאשר הוא יוצא עם דודיו למסעות מחוץ לעיירה והוא רואה לראשונה את הים הרחב ובהמשך אך יעבוד עימם בשדות התירס וילך לבית הספר האזורי החדש ויפגוש חברים חדשים וכך הוא הופך מילד מפונק ללא חוויות מיוחדות לילד שלומד להכיר את הסביבה ולחוות דברים ורגשות חדשים .

"ג'ים ודוד אל יצאו לנסיעה שלהם רק אחרי ארוחת הערב, כאשר חום היום נשבר סוף סוף , כאשר אוויר הערב ישווה למסע הרגשה של הרפתקה יותר מאשר של עמל ויגיעה. ג'ים לא ידע לאם הם נוסעים, רק שזה רחוק. אמא ארזה להם תריסר ביסקיטים עם האם בנייר שעווה ומילאה מים בצנצנת גדולה."

לאורך כל הספר אנו עוקבים אחר התבגרותו והתפתחותו של ג'ים ורק אימו סיסי נותרה עם תחושת אובדן בעלה ואינה מוכנה להינשא לאחר ושומרת על בנה קרוב אליה ומשחררת אותו רק כאשר הוא יוצא עם דודיו למסעות.

הכתיבה של טוני ארלי מרגשת ומותאמת הן לילדים בוגרים והן למבוגרים, תיאורי הנופים והטבע פשוט נפלאים וגורמים לך לצלול בדמיון צבעוני. הצניעות והפשטות בחיי ג'ים ומשפחתו מהלכים קסם ויש בהם המון אהבה, חום ויופי פנימי.
ממליץ לכם לקרוא את הספר קטן המימדים האוצר בתוכו סיפור גדול ומרגש !