סקירה וביקורת לספר: הירושה- השואה ביצירותיהם של אמנים ישראלים בני הדור השני


סקירה וביקורת לספר: הירושה - השואה ביצירותיהם של אמנים ישראלים בני הדור השני
מאת: בתיה ברוטין
הוצאה לאור משולבת : Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalemva & מאגנס - ספרים ברמה אחרת

בדרך כלל , כאשר אני סוקר ספרי שואה, מוזכרים הנספים מעשי גבורתם ומלחמתם העיקשת להישאר בחיים , והבמה הזו משמשת את הקול הדומם.
ספר זה הוא שונה ועוסק בראיית השואה מנקודת מבטם ויצירותיהם של אמנים ישראלים בני הדור השני לשואה.

לבני הדור השני המשא כבד מנשוא,  עליהם הוטל בין בגלוי ובין בסמוי לשמור ולהזכיר את הנספים , ובנוסף לטראומה הנוראית והכבדה שחוו בילדותם בצל הורים ניצולי שואה , הם נדרשים גם הם לשאת את המשא שהונח על כתפיהם ולשמש כעדות חיה לאסון הגדול של האנושות , אך גם לשמש כעדות להצלחה ולניצחון של היהודים ששרדו והקימו משפחות וילדים לתפארת.

"בני הדור השני לשואה נולדו למשפחות שתחושות של מוות ואובדן אפפו אותן. בתהליך ההעברה הבין דורית הנחילו ניצולי שואה רבים לילדיהם את התחושות הקשות שנוצרו אצלם עקב אובדן בני משפחתם.  בבתים אלה המשיכו הנספים להתקיים באמצעות הסיפורים החוזרים והנשנים עליהם,  התמונות הספורות ששרדו, או בחסות השתיקה והמסתורין שאפפו את דמויותיהם...."

באמצע שנות השישים התפרסמו בישראל מחקרים שדנו בהשפעה של טראומת השואה על בני הדור השני. מרבית המחקרים עסקו בדור השני בעיקר דרך צפייה בהתנהגות הוריהם הניצולים,  שהתקשו להתאבל על אובדן יקיריהם בשל תחושות האשם, הגעגוע והנטישה שנוצרו אצלם בעקבות השואה, והשפיעו על בניית התא המשפחתי ועל מערכת היחסים שלהם עם ילדיהם.

בספר מחקר מרתק זה נשאלות שאלות, שחוקרים שדנו בהשפעה של הניצולים על בני הדור השני, ניסו לענות עליהן:
באיזו מידה היתה טראומת השואה שחוו הורי האמנים בני הדור השני גורם מדרבן לעיסוקם בשואה?
באיזה אופן מגיבים האמנים על אירועים שלא חוו ישירות ?
על אילו צרכים פנימיים הם נותנים מענה ביצירותיהם האומנותיות?

ספר זה הוא עבודת מחקר מעמיקה ומרתקת של ד"ר בתיה ברוטין הנוגעת בנושאים החשובים ומשלבת תצלומי תמונות ייחודיות מתקופת השואה וכן יצירות אומנות של בני הדור השני,  מספרת את הסיפור שמאחורי כל יצירה כולל המחשבות והרגשות . ספר חובה לחוות את אירועי השואה ממבטם של בני הדור השני !

לרכישת ספרי יד ושם 👈👈 http://secure.yadvashem.org/store/heb/index.asp