סקירה וביקורת לספר: המלך , הכתר וכל היתר מאת מנחם בן רון


סקירה וביקורת לספר: המלך, הכתר וכל היתר
מאת: מנחם בן רון
זאנר: ילדים
הוצאה לאור: כנרת זמורה דביר

מרבית בני האדם אינם שלמים עם המראה החיצוני שלהם, ואת הפגמים שלדעתם יש להם הם מסתירים בשלל דרכים. לעיתים חוסר הבטחון והערכה עצמית נמוכה גורמים לאותם ילדים נוער ומבוגרים להימנע משהייה בחברת אנשים . מי מאיתנו לא חווה לפחות פעם בחיים את התחושות הללו?

לפני שנים רבות חי לו מלך בודד ללא מלכה והוא היה מוזר ושונה , היה לו זקן עבות ושיער ארוך וכתר זוהר ומנצנץ שכיסה את ראשו, את הכתר הוא לא הסיר , לא באמבט ולא בלכתו לישון.

בארמון חלפה שמועה כי משהו לא בסדר בראשו של המלך אך לא ידעו מהו. פעם בשנה נהג המלך להסתפר , כששערו צמח עד ברכיו, בכל פעם הזמין אליו ספר אחר וכל אחד מהם נכנס אך לא חזר 

יום אחד שערו של המלך גדל עד מאד והוא חיפש ספר. אל הארמון הגיע נער צעיר לבוש סחבות ונראה כקבצן. השומרים רצו לגרש אותו אך הוא פתח את תרמילו והראה להם את כלי התספורת, או אז הם האמינו לו והתירו לו להיכנס. 

"הנער לפניהם פתח את תרמילו
הראה להם את כל אשר הביא עימו
מסרק ומספריים מברשת וגם תער
רק אז הם האמינו לדברי הנער".

המלך פקד על הנער לשמור את סודו והסיר  את הכתר,  ומתוך רעמת השיער ביצבצו קרני עז קטנות וגם ... שני אוזני חמור במקום אוזני אדם.  הנער נדהם אך נשבע לשמור את הסוד ולפתע כשלא יכול היה להתאפק יותר הוא פרץ בצחוק והמלך צחק יחד עימו. הנער גזז את מחלפותיו של המלך , והלה צייד אותו במטבעות זהב.

יום אחד חלה הנער ומצבו התדרדר והוא נחלש מאד. אימו הלכה מכפר לכפר להביא לו תרופות אך ללא הועיל. בצר לה היא הבטיחה מטבעות זהב למי שירפא את בנה. כעבור כמה ימים הגיע זקן לביתם ולקח את הנער אל היער וציווה עליו לחפור בור ולצעוק את סודו אל הבור ולהותיר אותו שם, עמוק באדמה.

"על פני דרכים חלפו שניהם בעגלה
הגענו, רד ! אמר, יש רק עוד מטלה
כאן בור חפור, קח מעדר
וכשארחק
סודך לתוך הבור בקול גדול תצעק
בצעקה הזאת ממנו תשחרר
קבור באדמה סודך שם ישאר ".

הנער הבריא וחלפו הימים ומהבור צמחו עצים גדולים, עצי צפצפה.  שני רועים שגילפו את ענפיו על מנת להכין חליל קנים,  שמעו לפתע קול בוקע מהחליל המגלה את סודו של המלך. השמוע פשטה לה והמלך ציווה לאסור את הנער , אל כשהקולות גברו נשך  המלך את שפתיו והסיר את הכתר מול כולם, תמו יסוריו וסודו גלוי לכל, כל הספרים שנאסרו שולחו לבתיהם ומאז איש לא לעג לו יותר .

"ואיש כבר לא לעג, העם כרע לו ברך
כי כל אשר ראו היה
הדר פני מלך".

ספר נפלא לילדים עם כמה מוסרי השכל כפי שכתבתי בתחילת הסקירה , ובנוסף, מסר חשוב הוא שאסור לשמור שום דבר בבטן מפני שהדבר גורם לחולי ומכאוב, וכשמסתירים משהו וחושבים עליו כל הזמן אזי כולם מתמקדים בדבר המסתורי, וכאשר משחררים את הסוד - משתחררים מהכבלים. 

הספר כתוב בחרוזים נהדרים ומאוייר בחן רב באיורים התואמים את רוח הספר, מומלץ מאד לילדי הגן ולילדי הכיתות הנמוכות בבית הספר אך לא מן הנמנע כי כל אחד יכול להפיק תועלת מקריאת ספר זה , ביחוד למי שחש חוסר בטחון והערכה עצמית נמוכה.