סקירה וביקורת לספר: הנסיך דני מאת יוכבד בן דור


סקירה וביקורת לספר: הנסיך דני

מאת: יוכבד בן דור

ז'אנר: ילדים 

הוצאה לאור:טוטם ספרים


אני תמיד טוען שהילדים "השונים" כביכול הן הנשמות הנבחרות של כדור הארץ, הן הגיעו למסע אישי לא קל אך גם כדי ללמד את האנושות שיעור או שניים עלינו כבני אדם ועל החיים בכלל.


קוראים לו דני, ונכון, הוא לא תמיד עונה כשקוראים לו, והוא מודע לעצמו ולסביבה הרבה יותר מיתר האנשים.

דני במונולוג אמיתי ומרגש במיוחד מציג לנו את עולמו של ילד שנמצא על הרצף האוטיסטי בלי פילטרים והמון אומץ. 


לדני יש רשימה ובה ממוקמים אנשים, חיות, אירועים ושלל דברים, והרשימה היא לא סופית ואף פעם לא תהיה, היא משתנה בקצב שמכתיב דני וכך גם המיקומים בה.


"יש הרבה דברים שאני אוהב

אני זוכר אותם, אבל החלטתי

להכין לי רשימה

לא בשביל לזכור

בשביל שיהיו מסודרים אצלי

ואני אוכל לקרוא להם בשמות

גם אם הם לא יענו לי"


במקום הראשון ברשימה דני אוהב את זה שהוא אינו לבד כי הוא תמיד נמצא עם עצמו, אמא ואבא אומרים שהוא ילד חושב רגיש ומיוחד וגם חכם ויפה כמו מלאך. אבא ואמא לא ברשימה , הם מעל המקום הראשון!


לפני השנה החדשה דני קיבל במתנה כלבה בשם נינה מגזע שיצו שכידוע הם חכמים ואוהבים ילדים , והיא כמוהו, לא תמיד עונה כאשר קוראים לה  והיא במקום השני ברשימה של הדברים שהוא אוהב, ולפעמים במקום השביעי לפני עוגת יום ההולדת, ולפעמים במקום מאה כשהיא נובחת ומבהילה אותו.


דני ונינה רוקדים ושמחים ואז דני משתעל מרוב התרגשות , שיעול שמקורו במילים שמנסות לטפס במעלה הגרון ולא מצליחות לצאת, לנינה אין מילים כלל וגם לה המילים מטפסות במעלה הגרון ואז היא נובחת..


"כשאנחנו קרובים

המחשבות שלי נכנסות לראש שלה

והמחשבות שלה לראש שלי 

היא חושבת שכלבים לא חייבים להיות דומים

ולחשוב אותן מחשבות

או להתנהג באותה צורה

גם אני חושב שאנשים לא חייבים להיות דומים

ולחשוב אותן מחשבות או 

להתנהג באותה צורה 

נינה ואני חושבים שהדבר הכי חשוב בעולם

הוא אהבה

ושכולם יאהבו זה את זה

אבל נינה חושבת שבניגוד לכלבים שכולם מבינים זה את זה 

לא כל האנשים מסוגלים להבין זה את זה"


דני אוהב לקרוא ספרים, ולפני שהגיעה נינה הם היו במקום השני ברשימה. לפעמים דני קורא רגיל מההתחלה עד הסוף,  אבל הכי הוא אוהב לדפדף,  לפתוח ולסגור את הספר עד שהוא מצליח לראות בין העמודים את עולמו...


דני ממציא עולם שבו הוא נסיך כמו שאבא ואמא אומרים, בעולם הזה יש הרבה עצים ופרחים וגם ערוגת חרציות שמחייכות אליו, והן במקום השביעי- לא סופי..

בעולם שהוא ממציא מתוך הספרים יש הרבה מסדרונות מפותלים,  דלתות וקירות ללא גג, כדי שיוכל להביט לשמיים.

גם נינה הולכת עם דני לטייל בין החדרים ושניהם נשכבים על הרצפה ומביטים אל צמרות העצים ועל היונים שעפות מעליהם ...


די להביט בטקסט הנהדר שכתבה יוכבד בן דור כדי להבין כמה נפלאים הילדים שנמצאים על הרצף האוטיסטי וכמה עולמם עשיר ומיוחד, לא פחות ואפילו יותר מעולמם של אנשים וילדים "רגילים".

ספר מיוחד במינו מלא בתום קסם ופיוט וכל מי שקורא בו, מבוגרים וילדים כאחד, יכול לחוש את כוח המחשבה החיובית שהופכת כל קושי לקלות ולפלא,  יומן אישי של נסיך אמיתי שאכן ראוי לתואר הזה.


דני הוא ילד מיוחד ואמיץ עד מאד, הרבה יותר מרוב בני האדם , שמתביישים וחוששים לחשוף את תוכנם, ומציב לנו מראה מול פנינו וגורם לנו לתהות האם אנחנו החריגים והשונים לעומתו.


הספר מומלץ כחובת קריאה כדי להכיר מקרוב את הילד והאדם שנחשב שונה בחברה, מלמד אותנו סובלנות מהי וגם אהבה, טהורה כזו שרק מעטים יודעים לחוות.

חמישה כוכבים נוצצים ליוכבד בן דור הסופרת המופלאה וללילי פרי העורכת הנהדרת ⭐⭐⭐⭐⭐