סקירה וביקורת לספר: הנשים היהודיות במחנה הריכוז רוונסבריק


סקירה וביקורת לספר: הנשים היהודיות במחנה הריכוז רוונסבריק 

מטת: רושל ג. סיידל 

תרגום מאנגלית: אברי פישר

הוצאה לאור: Ghetto Fighters' House בית לוחמי הגטאות & Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem


האם ידעתם שהנאצים הקימו מחנה ריכוז לנשים בלבד? בכל ספר אני מזדעזע מחדש ממעשיו של היטלר ומעשיהם של הנאצים, כל סיפור מוסיף להבנה שלא היה גבול לרוע ולרשע. 


במחנה הריכוז רוונסבריק המרוחק כשמונים קילומטר מצפון לברלין, שהו במהלך השנים 1939-1945 כ 132000 נשים וילדים.  מספר האסירות שלא שרדו את החיים במחנה נאמד ב 100000 -117000. עשרים אחוז מהנשים ששהו במחנה היו יהודיות שקולן לא נשמע שנים אחרי המלחמה. הן שהו לצד אסירות פוליטיות, שבויות מלחמה,  נשות עדי יהוה, פושעות פליליות וא - סוציאליות.


בשל הבלטת הקומוניזם במחנה נאלם קולם של הנשים היהודיות . לשתיקתן של נשים יהודיות אלו נוספו היעדר מידע וחוסר עניין, רבות מהן כבר לא היו בחיים כדי לספר את סיפורן , הן נרצחו או הועסקו בעבודות כפייה מפרכות עד המוות ברסוונבריק , או שולחו להשמדה באושוויץ- בירקנאו או במחנות אחרים. גם במחנה זה הפעילו הנאצים את מכונת ההשמדה בתאי הגזים.


בסתיו 1942 טוהר המחנה כמעט כליל מאסירות יהודיות, אך זמן מה לאחר מכן הגיעו קבוצות נשים אחרות, ממש עד ימיה האחרונים של המלחמה. מרבית הנשים היהודיות ששרדו הגיעו למחנה באביב 1944 ועד למועד שחרור המחנה באפריל 1945.

היייתה זו שנת שיא בהגעת טרנספורטים המוניים של נשים במחנה, מאחר ולנשים אלה היו זכרונות ארוכים יותר ממחנות אחרים, הזכרונות ממחנה הריכוז רוונסבריק כמעט ולא ראו אור.


תיאור המחנה מפ האסירות הראשונות:

"הסתדרנו בחמישיות בחזית צריף צבוע בצבע טרי, בסמוך לחלקת גן נאה.. הופתעתי ממראה עיניי, כרי דשא יפים וערוגות של פרחים בפריחתם.... משמאלנו , בכיוון למגדל השמירה, עמד צריף עץ גדול צבוע בלבן,  ולידו כלוב רחב מידות,  בדומה לזה שאני חיות."


ספר חשוב זה ממלא את החסר בהכרת חלקן של הנשים בין קורבנות השואה. הספר מכיל סיפורי ניצולות עם חומר ארכיוני נדיר ומאפשר להרחיב את הידיעה על הבנת השואה ובמיוחד ביחס לחוויותיהן של נשים.


לרכישת ספרי יד ושם 👈👈 http://secure.yadvashem.org/store/heb/index.asp