סקירה וביקורת לספר : זן מאת רון ונטורה


סקירה וביקורת לספר: זן

מאת: רון ונטורה

הוצאה לאור: פרדס הוצאה לאור Pardes Publishing


רון ונטורה, יליד עכו ומרצה לספרות ותיאטרון בחיפה. זהו סיפרו הפרוזאי הראשון שכתב לאחר המחזות "שכחה" & "צהוב".


מי שמצפה לפרוזה קלאסית ובהירה לא ימצא את מבוקשו כאן. הספר שלפניכם חריג מאד בנוף הספרותי וקריאה בו הזכירה לי נובלה חצופה וחלקים מיצירה זו הם מעין שירה ארוכה, מתמשכת ונעימה עד מאד.


חלקו הארי של הספר עוסק ברכיכה המצויה על הסלע, והכתיבה בחלק זה קרובה לחקירה מדעית מעמיקה ומרתקת, אך לא רק . מי שיתעמק בטקסט יגלה הקבלה מרגשת לחיי אנוש החל מהשלב העוברי וכלה ביחסינו עם הסביבה.


"דפוס אחד, לעומת זאת,  נותר בגדר תעלומה. בזמן היווצרותן של הרכיכות אין הסלע פולש . זאת, על אף שההיווצרות היא חוץ גופית , עירומה, ללא מעטה ביצי או אחר ... תהליך ההפריה וההיווצרות הוא יחודי לחלוטין, ואולי משום מורכבותו ואיטיותו,  ומסוכנותו הכללית,  אין הוא מוגבל לעונה כלשהי."


חלקו השני של הספר עוסק באהבה וכמיהה אליה,  מורכבותה ופשטותה גם יחד, והקריאה בו היא מעין צלילה לשירה עדינה להפליא ומרגשת מאד, והיא גורמת לך להבין לעומק את חלקו הראשון של הספר ואת הספר כולו, ובעיקר להזדהות לסירוגין עם הרכיכה ועם הסלע , ועם האוהב והנאהבת שוב לסירוגין.


"חלום על התהום השואב.  אני ניתק, אני בחושך, אני צועק, אני נעלם. ותם החלום. אתה מחזיק אותי.  התהום מעבריי אבל לא אפול. 

אתה איתי, המחזיק,  איתן ואוהב ונאמן . אבל אני לא הייתי נאמן. נקרעתי ממך בחלום, נכנעתי לתהום, לרוח שבו, לחושך. פתאום שמעתי: האובד,  אני רועד ונצמד אליך, מבקש את סליחתך, אבל אתה סגור,  מאוכזב ממני..."


כתיבה נהדרת במשלב לשוני גבוה מאד , נגיש ונקי, שגורמת לטלטלה רגשית עדינה ומאפשרת לנפש לרחף מעט במחוזות ארציים ושמימיים.

לעיתים מתרחשת אהבה ממבט ראשון בגלל גירוי חיצוני אך נמוגה באותה מהירות, ולעיתים לוקח מעט זמן עד שהפרח נפתח ומתאהבים בו לאט לאט ולאורך זמן. כך קורה בספר שלפניכם. יתכן שבתחילה תתהו על קנקנו אך כעבור זמן לא תוכלו להניחו מידיכם. 

מומלץ לכל מי שרוצה לקרוא יצירה שונה ומשובחת, כזו שתשאיר לכם קעקוע של זן על הנשמה.