סקירה וביקורת לספר: נסיכה מרוקנית מאת מקס בן שטרית


סקירה וביקורת לספר: נסיכה מרוקנית

מאת: מקס בן שטרית

ז'אנר: רומן מתח היסטורי

הוצאה לאור: צבעונים הוצאה לאור


רומן מתח היסטורי במיטבו !!!

רומן מתח היסטורי מרתק של ד"ר מקס בן שיטרית המתרחש אי שם בשנות השלושים במרוקו וממשיך וחוצה שנים ואירועים, במרכזו רומן אסור ששובר מוסכמות בין צעיר יהודי לצעירה מוסלמית, מטלטל בעוצמתו ומהלך בנתיבים לא צפויים של החיים.


דניאל שנולד וגדל בקזבלנקה- העיר הלבנה, נותר בבית דוד בעיר טרודנט שברי האטלס בעת שהוריו היו נופשים באגאדיר . עבור דניאל זו הייתה חוויה לא רגילה והוא היה מבקר בשוקי הבהמות ואף על פי שלא אהב את ריחן הוא התרגל לבסוף ואף למד להבחין בין סוסים גזעיים לסתם סוסים.


את מוחמד אופקיר פגש דניאל בשוק הבהמות , נער בן שתים עשרה רכוב על סוס גזעי וכולם רחשו לו כבוד. מוחמד הוא של קאיד - מוכתר האיזור. 

עבד אל קאדר אופקיר הוא קאיד ממשפחה מיוחסת והיה מקורב למלך מרוקו והוא נחשב טוב ליהודים ואף השתתף בהילולות צדיקים.

כשחזר דניאל לקזבלנקה סיפר לחבריו פייר הצרפתי וכליפא המוסלמי כי פגש את מוחמד אופקיר והוסיף כי הוא מרגיש שגורלו נקשר בגורלו של מוחמד ונראה לו כי יהיו להם מפגשים מרתקים נוספים, אך חבריו הגיבו בזלזול לסיפורו והובילו אותו לבילוי במרכז העיר.


זמן קצר לאחר הביקור הראשון, הזדמן דניאל לביקור נוסף בטרודנט ובשוק הבהמות ושם הוא פגש בשנית במוחמד אופקיר וכל המקומיים כרעו ברך לפניו ונישקו את ידו. מוחמד אופקיר השתייך לשבט אמזיג הברברי והיה גאת בכך בנוסף להיותו תלמיד מצטיין וילד אמיץ ועז נפש.


** השם ברברים מעורר מחשבות על אנשי פרא מחוסרי תרבות שחיים מביזה וגניבה וקשורים לרוע ולאלימות, אך לא כך. הברברים הם עם גאה סובלני ואציל אוהב את החיים ושמח בחלקו , מחוייבים לשבט ולקהילה וזוכרים טובה וחסד. הערבים המוסלמים מכנים את הברבריים בשם "יהודי האטלס" משום שבחזותם ובהתנהגותם הם דומים ליהודים יותר מהמוסלמים תושבי הערים.


באותו היום דניאל ומוחמד החליפו מילות נימוסין והתוודעו האחד לשני, מוחמד סיפר לו כי בקרוב יתחיל ללמוד בבית ספר תיכון אך לא פירט ונסע לדרכו. כעבור כמה ימים הופתע דניאל לראותו בכניסה לבית הספר הצרפתי בקזבלנקה ושניהם התחברו והידקו את הקשר ביניהם.

הידידות הלכה והעמיקה ומוחמד ביקר בבית הוריו של דניאל פעמים רבות .אנשי שבא אמזיג מספרים כי ליהודים ולברברים מסורת משותפת שכן רבים מהם התייהדו במאה השישית.


דניאל נענה להזמנתו של מוחמד לבקר בביתו שבכפרו השוכן באטלס וכאשר הוא הגיע לשם ליבו התרחב למראה הנוף והבתים ולאחר התארגנות הם יצאו לרכב על סוסים וכשהגיעו לנחל ראה דניאל עלמות צעירות המכבסות בגדים והוא הוקסם.

בערב הם שבו לביתו של מוחמד ולארוחה שהכינה אימו ובעודם אוכלים את ארוחת הערב נכנסה סמירה, אחותו של מוחמד ומבטו של דניאל קפא שכן הוא הוקסם מיופייה .

למחרת, בפסטיבל האזורי שוב פגש דניאל את סמירה והם החלו להתקרב ובהמשך הם הביעו את רצונם האחד בשניה. כשהלכו לישון הרהר דניאל בסמירה והתכסה בזיעה קרה מפני שידע כי יתקל בהתנגדות משני הצדדים ופחד מפני הרעיון לזנוח את דתו ומהסכנה האורבת לו מצד המוסלמים.


"בלילה הבטתי אל מחוגי השעון הנעים באיטיות מרגיזה. חשבתי על הדת המפרידה בין אנשים, ואז עלתה בי המחשבה שלא יעלה על הדעת שהדת תכסה על המוסר ותשלוט באנשים אוהבים באמתלה של אסור ומותר. חשבתי לעצמי שאולי אנשים מוסריים אינם זקוקים בכלל לדת . הסוגיה הייתה מורכבת ומסובכת . הייתי נחוש בדעתי שהדת לא תפריד בינינו".


זו טעימה קטנה וקצרה מהספר הנפלא הזה, עתיר אירועים ותהפוכות, כתוב בצורה יוצאת מגדר הרגיל ומרתק מאין כמותו , עד כי הקורא חש כי הוא נמצא במרוקו ומלווה את הגיבורים במסעם המטלטל, העלילה מקורית וייחודית והספר נקרא בשקיקה ובזרימה מהירה. זהו רומן מתח היסטורי במיטבו שזור בהסברים מלומדים אודות אירועים שונים שהתרחשו לאורך השנים בהם מתרחשת עלילת הספר, העריכה של ד"ר לאה צבעוני פשוט מושלמת והספר מומלץ כחובת קריאה עם ציון של חמישה כוכבים + !!