סקירה וביקורת לספר: פיגיון אפולוניה מאת אורן חפץ


סקירה וביקורת לספר: פיגיון אפולוניה

מאת: אורן חפץ

הוצאה לאור: הוצאת גוונים


ואווו איזה ספר !! שילוב של היסטוריה ודמיון עז, רומן מתח ואירוטיקה וקשת של רגשות הם מתכון מנצח לספר מרתק וסוחף !! מחבר הספר אורן חפץ סמנכ"ל גוגל ישראל וחובב מושבע של היסטוריה וארכיאולוגיה , איש עסוק לכל הדעות, כתב את הספר בעיקר בזמן הטיסות הרבות ובמרכזו שתי תקופות רחוקות זו מזו,  עלילה אחת מתרחשת בשנת 128 לספירה, כשבעים שנה אחרי שטיטוס החריב את בית המקדש , ועלילה אחרת מתרחשת בזמן כהונת יצחק רבין כראש ממשלת ישראל בראשית שנות התשעים של המאה העשרים.


אפולוניה, פרובינציית יהודה , מזרח האימפריה הרומית שנת 128, גיאורגיוס משקיף מגג ביתו על הים וממתין לאביו אורליוס שישוב ממסעו לאחר כמה חודשים, אורליוס הוא אחד מגדולי הסוחרים של הפרובינציה,  ומפרשי  הספינה הם אכן של ספינתו,  גיאורגיוס המתין לו כיוון שהתגעגע אליו אך גם ציפה למתנות שאביו מעניק לו לאחר כל מסע.

המתנה הפעם הייתה שונה ומיוחדת,  גיאורגיוס קיבל פגיון בן אלף שנה משובץ באבני חן שהיה שייך לשלמה המלך וגיאורגיוס חש כי המתנה הזו תשנה את חייו.


הוא פונה לחכם מקומי על מנת שילמד אותו אודות שלמה המלך וסקרנותו של גיאורגיוס גוברת והחכם מפנה אותו למומחה הגדול לדברי הימים שנמצא בירושלים ושמו דוקריטוס פלווה. 

אביו של גיאורגיוס מבקש מבנו שיתלווה אליו וילמד את עסקיו אך הוא מתעקש ללכת וללמוד אצל פלווה בירושלים. לאחר שאורליוס מבין שבנו מתעקש הוא מפעיל את קשריו ובנו מתקבל יחד עם עוד שני תלמידים ומתחיל ללמוד את רזי התקופה בספרי הלוויים והם נתקלים בשמו של יהורם בן לוי ויוצאים להתחקות אחר מקום מגוריו.


בהמשך מגלה גיאורגיוס מתחת לאדמה באזור אסור את "סלע הקיום" , השריד היחיד שנותר לאחר השמדת בית המקדש ובו שורה השכינה מאז , סלע הקיום הוא זה ששמר על בני ישראל בכל הדרכים והמלחמות וכדי להפעילו שוב יש צורך בפגיונות וחרבות המושחלים לגלגלי השיניים המוצמדים אליו, שחלקם נעלם בזמן חורבן בית המקדש ופגיון אחד הגיע לידיו של גיאורגיוס....


תל אביב , ישראל, 1992, טל בלו"ך סטודנט מצטיין ומועמד לקורס צוערים המתגורר עם דורית שעובדת במערכת החדשות,  מחליט בבוקר לצאת עם אופנועו לחוף של הרצליה ומגיע למקום לא מוכר ומגלה חורבות של עיר קדומה במתחם של אזור בטחוני רגיש והוא מחליט לקפוץ לאוניברסיטת תל אביב לבדוק בספרים אודות המקום ובין שבילי האוניברסיטה הוא פוגש את פרופסור שלום בן ארי המרצה שלו לשעבר והם קובעים להיפגש בקפיטריה, כאשר טל שואל את בן ארי אודות שרידי העיר שמצא צפונית להרצליה , פרו'פ בן ארי כמעט ונחנק...


הודעה בהולה במשיבון מפרופסור בן ארי הקפיצה את טל למשרדו של הפרופסור אך המשרד היה סגור וטל הצליח להיכנס דרך החלון ובחדר שררה מהפכה וטל הצליח למצוא את תיקו של הפרופסור ושלף מתוכו את יומנו ושקיק בד, אך בטרם הספיק לרדת לעומקם של דברים מישהו ניסה לפתוח את הדלת וטל חזר לביתו. בשקיק הבד הוא מצא מספר אבנים שדמו לאבני החושן וביומנו של הפרופסור נכתב בראש העמוד " מתקן סלע הקיום"....


אפשר להמשיך ולכתוב עוד מילים רבות על הסיפור המרתק אך מחשש לספויילרים אעצור כאן ואמליץ בחום רב על ספר מעולה וסיפור מקורי , כתוב בצורה נפלאה וערוך במקצועיות רבה, מקפץ תדיר ובהצלחה רבה בין התקופות שכאלפיים שנה מפרידות ביניהן אך יד אומן של אורן חפץ מצליחה לחבר את הפאזל משפט אחר משפט ופרק אחר פרק לכדי תמונה מופלאה.


ברומן מתח הסטורי ובדיוני בורא אורן חפץ עולם חדש עם פרשנות מחודשת לאירועים הסטוריים, פרשנות שכל אזרח במדינה יחתום עליה בשתי ידיו. 

במהלך הקריאה נזכרתי בג'יי קיי רולינג וספריה אך כשסיימתי את הספר הבנתי שספרי הארי פוטר מחווירים לעומת ספר זה.

אתם חייבים,  פשוט חייבים לקרוא את הספר הזה !!