סקירה וביקורת לספר: רוחות של אהבה ומולדת מאת ירון רגב


סקירה וביקורת לספר: רוחות של אהבה ומולדת

מאת: ירון רגב

איורים וקומיקס: דייב יוקוביץ'

מו"ל: הכובען הוצאה לאור


האהבה מעולם לא נראתה יפה יותר, מרגשת יותר ועוצמתית יותר כמו בספר הזה ! 

ירון רגב יצר נובלה גרפית מהממת ביופיה,  שילוב של איורים קומיקסים מרהיבים וטקסט שהותיר אותי פעור פה , את הספר גמעתי בשעתיים כאשר אני עוצר מפעם לפעם , מביט באיורים ומהרהר בטקסט.


ירון רגב כתב את הטקסט כשהוא מאזין למוזיקה קאמרית , מבטהובן ועד שוסטקוביץ, ללא תכנון מוקדם וללא צנזור עצמי , כתיבה המשלבת עולם אישי ופנימי יחד עם זרם התודעה. ארבע עשר קטעים שנכתבו כל אחד החל עם תחילת המוזיקה וכלה בסיומה.


זולטאן קודאי: דואו לכינור וצ'לו,  אופוס 7

"החשש מרגשות עזים הוא שהביא אותי להפליג בסירת נהר מזרחה. באופק נראות ערים רחוקות ובאוויר רוחשות כנפי יתושים ... עם עלות השחר הפלגתי משם בסירה שגנבתי,  ערפילים כיסו את עקבותיי, אדוות גלים במים, אדוות גלים בנשמתי. אפילו כאן, במקום שבו רק רחשי הטבע מפרים את הדממה,  מכביד תמיד על הנשמה איזה רגש. צל פנים בקליפות העצים , צליל קולות מוכרים ברוח..."


ירון רגב ניסה , ולטעמי הצליח בענק, לחוות מוזיקה קאמרית בצורה אקטיבית, חיבור בין צורת אומנות מקובעת ולא משתנה לבין כתיבת זרם התודעה. הטקסט מהלך בין שירה לפרוזה קצרה , והצפייה מספר קומיקס שיהיה היתולי מעט מתבררת כמוטעית,  הספר שלפנינו רציני ועמוק שנוגע במקומות הכי חבויים בתוכנו, אשר שמורים לדברים היפים והטהורים. 


" ... גם נשמות נדבקות במחלות, הן נדבקות כשהאדם צעיר מאד, בחשאי פולשות המחלות לעריסה.  רק השטן יודע אילו צורה וצבע לובשים חיידקי הנשמה. הם מקננים עמוק בלב, לפעמים הם ניעורים עם אהבה ראשונה,  או אז מתפשט החולי בגופך,  הכאב בלתי נתפס.

אתה מביט באנשים , מדמם את המילים הנכונות , אתה מבין שחומות מקיפות אותנו , בלתי עבירות. 

אבל התאווה הזאת, אין בה תועלת , בלילות אתה חייב לבכות , לקרוע בציפורניים את עור גופך..."


את הקריאה בספר שילבתי יחד עם שמיעת היצירות באתר הספר, ומה שהחל כניסוי אומנותי הצליח ליצור את הדבר הבא בעולם הספרות והשירה.


" שוב הלב פותח וסוגר דלתות. לובש מעיל גשם אפור במסדרונות יבשים,  כל דלת עין , לא לפקוח,  להתרכז בתעלומה. 

במקום הזה , בפינות נסתרות מהעין , פורמים עכבישים את קוריהם. קרוב כל כך לדלתות החיים, מוצא כאן כל גרגר אבק זעיר רחם לשאיפותיו.."


מעטים הם הרגעים בחייו של מבקר ספרות בהם הוא אינו מוצא מילים להביע את אשר רואות עיניו. ספר זה הוא אחד מהרגעים המעטים הללו, וכל מה שאכתוב יהא קמצוץ מנפלאות הספר הזה. אני מעניק חמישה כוכבים לספרים מעולים , אך במקרה הלה ארצה שתרימו עיניכם לשמיים ותביטו בכוכבים , המלצתי היא כמספרם. 

רוצו לרכוש את אחד הספרים המעולים שנוצרו כאן 🌟🌟🌟🌟🌟