סקירה לספר : ממלא מקום עצמי מאת מיכאל הנדלזלץ


סקירה וביקורת לספר: ממלא מקום עצמי
מאת: מיכאל הנדלזלץ
הוצאה לאור: מאגנס - ספרים ברמה אחרת

מיכאל הנדלזלץ היה במשך ארבעים ושתיים שנים מבקר התיאטרון של עיתון הארץ וערך את מוסף ספרים של העיתון מהקמתו בשנת 1993 ועד לשנת 2005.

בין יוני 2005 ועד לנובמבר 2008 כתב הנדלזלץ טור בשם " המילה האחרונה " שהודפס בכל סוף שבוע בעמוד האחרון של עיתון הארץ ושמו של ספר זה נלקח בעקבות מה שחש הנדלזלץ על הטור שפרסם - בעיקר מילוי מקום של משבצת ריקה בעמוד האחרון בעיתון.

מחווה יפה: הנדלזלץ הרגיש שנגמר לו האוויר, לא בריאות ולא באופן ציורי, פשוט נגמר האוויר בצמיג השמאלי הקדמי של מכוניתו והוא נאלץ לעצור בתחנת הדלק הקרובה ולמלא אוויר בצמיג. לאחר שנדם רעש קצב מילוי האוויר במכונה , נראה היה שהצמיג נושם לרווחה.

הנדלזלץ התיישב בחזרה במקום מושבו מאחורי ההגה והביט בדכדוך באצבעות ידיו המפוייחות מהפיח שעל חישוק הצמיג.
טרם סובב את ראשו הוא חש ברכב המתקרב לעברו, וכשהסב את מבטו ראה אישה מתולתלת נוהגת ברכב ומאחוריה במושב האחורי מציץ ילד קטן. הנדלזלץ חשב לתומו כי ברצונה של הנהגת למלא אוויר בצמיג חסר נשימה אך היא התקרבה אליו ופתחה את חלון רכבה, הושיטה את ידה והגישה לו מגבון לח והמשיכה בדרכה.

הנדלזלץ ניגב את ידיו וחייך חיוך קטנטן, העולם נראה פתאום מקום טוב לחיות בו ומאז הוא כל הזמן חושב איך לגרום לאחרים את אותה תחושה טובה כפי שגרמה לו הנהגת האלמונית במחווה קטנה ופשוטה.
הנדלזלץ ממשיך ומדבר על הרוח הטובה שנושבת ולא תמיד אנשים מאפשרים לה לשרות עליהם וכך רוב האנשים חיים במעיין יאוש שקט ולא נוח....

"אני יודע שזה נשמע אדיוטי , בעיקר כשקוראים את העיתונים ורואים טלוויזיה,  ומשלמים את הקנס על החניה לרגע ומטפחים את שפע העלבונות האישיים שבהם אנחנו נתקלים יום יום. אבל זה מה שהגברת עם המגבון עשתה לי,  היא פיזרה קצת אושר בדרכי ואני מנסה לפזר אותו הלאה... וליתר בטחון תמיד תחזיקו במכונית חפיסה של מגבונים לחים ".

סיפור קצר זה כמו יתר הסיפורים הנפלאים בספר מבוססים על תוכנו של הטור שפורסם בכל יום שישי בעיתון הארץ, המקום היחיד בעיתון שאליו היו הקוראים פונים אם רצו לדעת מה באמת חשב והרגיש המחבר.

"אינני אמנם מתמטיקאי , אך אני יכול להבטיח לכם שהמידע בממלאי מקום שקובצו כאן הוא מדוייק וממוסמך,  כמיטב יכולתי וידיעתי,  ורובו המכריע אם לא המוחלט, חסר כל אפשרות של יישום מעשי, רובם מחקרים קטנים, משועשעים בפרטי טריוויה תרבותית"...

הנדלזלץ המיטיב לכתוב ובניגוד לאחד הקופירייטרים שכתב כאשר רצה לקדם מכירות של פרלינים " הכל תלוי בטיב במילוי ", המחבר מעיד על עצמו בצנעה רבה שהוא בסך הכל ממלא מקום, ממלא מקום בעיתון, ממלא מקום בחיים ושאין הנחתום יכול להעיד על עיסתו כמו שאין החתום מעיד על התפלספותו.

ואם כך פני הדברים אזי אשמש אני פה ממליץ על ספר זה, הסיפורים שמובאים כאן לפנינו הם המובחרים שבמובחרים,  הקריאה זורמת להפליא והכתיבה משובחת , כל כך משובחת ממש כגודל צניעותו של המחבר. ספר מרתק ומשובח בדיוק כמו מחברו,  רוצו לרכוש !!!