סקירה לספר עורי שפת עבר


ביקורת לספר: עורי שפת עבר
ז'אנר: שירה
מו"ל : צבעונים הוצאה לאור

ד"ר לאה צבעוני כינסה יחד מאות שירים מזמנים שונים . בספר שירים זה דרים להם יחד שירים חדשים ועתיקים,  אלפיים שנות יצירה שהפכו אסופה זו ללא פחות מנכס ואוצר יקר ערך , שירים שפורטים על מיתרי השפה האהובה שלנו ומתנגנים לנשמותינו.

בספר מגוון של שירים שנכתבו בכל השפות שעם ישראל דיבר בגלות, רוב השירים בעברית אך ישנם גם שירים בערבית יהודית, אנגלית וצרפתית,  גרמנית ורוסית, סלובקית פורטוגלית ובתאג'יכית. חלקם מובאים בלשון המוצא וחלקם מתורגמים , שירים קצרים לצד ארוכים, שירי תפילה לצד אוהבי השפה העברית.

מי שיקרא ספר זה ימצא בו שירים שטרם פגשה עינו, שירי משוררים נודעים לצד כותבים שלא נודעו או שנשכחו מזמן .
כאשר אני קורא את השירים של משה בר קלונימוס ושל יוסף בן אביתר מהמאה ה- 10 אני מבין את עוצמתה של השפה העברית שחיה ובועטת אלפי שנים ותמשיך להתנגן לעולם.

" אז יהפוך אל עמים שפה ברורה יחד
לקרוא לכולם בשם המיוחד
וימאסון איש אלילי כספו ואיש אלילי זהבו בכחד
ויטו שכם לעבדו בפחד ".

" וידבר כל עשרת דברות שעשועים
הבו ליי בני אלים זמר לשמו כי נעים
הבו ליי כבוד ועוז במצלצלים ובמנענעים "...

לאה צבעוני ביצעה עבודת ארכיאולוגיה ומחקר עמוקה ויסודית ואיפשרה לנו הצצה אל העבר ולשירה ההיסטורית , וביצירתה זו בנתה עבורנו גשר ארוך עד מאד כאורכם של אלפיים שנות שירה וחיברה בין שירת העבר להווה , בין התמימות לחיספוס.

יצחק בלינפנטי 1700- 1780
" המשוררים רמים נבוני לחש
כל תופשי העט, דיו וספר
בלתי שפת עוולה , בלי ניב כחש
אימרו אמת היום באימרי שפר " ...

מנחם מנדל בראונשטיין 1858-1944
" הגר שפחת שרה
מפני גבירתה לפנים
ברחה המדברה
או נכנעה בבושת פנים "...

לאה צבעוני יצרה פרוייקט ספרותי עצום,  כנראה הגדול והמקיף ביותר עד כה. המסע בו החלה לא הסתיים עדיין למרות אסופת שירים מרשימה ועבת כרס יש עוד שירים רבים שממתינים לעורכת המוכשרת .

מי שאוחז בספר הזה חש חרדת קודש ויראת כבוד, ראוי לכנות פרוייקט זה כתנ"ך של השירה העברית , וככזה נמתין לעוד כמה כרכים של שירי משוררים מכל הזמנים המשבחים את השפה העברית לדורותיה.

ספר זה הוא יותר ממומלץ, חובה שימצא בכל בית של אוהבי השפה העברית .