סקירה לספר שירים בקנה


סקירה וביקורת לספר: שירים בקנה
שירי פולקלור של חיילים וחיילות ישראלים
מאת: חיה מילוא
הוצאה לאור: האוניברסיטה הפתוחה

במקביל לשירה העברית המוכרת שנכתבה על ידי משוררים יחידנים,  רקמה לה עור וגידים סוגה חדשה בשירה והיא שירת חיילים  שהחלה בראשית הציונות.

בשונה מהשירה היחידנית,  זו שנכתבה בידי משוררים ידועים יותר וגם כאלו שפחות,  שירת החיילים היא שירה קבוצתית הנשענת לרוב על בסיסם של פזמונים ידועים לאורך השנים,  הם נכתבים באופן ספונטני כמעט תמיד בהקשר לסיטואציה בה נמצאים החיילים והם מופצים על ידי החיילים במהלך שירותם הצבאי למען עצמם בלבד וללא כוונת פרסום.

" כשנמות יקברו אותנו
במגרש מחנה פילון
כשנמות יקברו אותנו
במגרש מחנה פילון
אימונים? לא לא לא
טרטורים? לא לא לא
והביתה? הו למה לא ?
( לפי מנגינת השיר : כשנמות יקברו אותנו ביקבי ראשון לציון )

שירי חיילים הם מרכיב מרכזי בפולקלור הצהלי , בעיקר בשנים הקדומות יותר בהם לא היו אמצעים טכנולוגיים למעט מכשיר רדיו קטנטן שכולם נצמדו אליו.
במסגרת הצבאית שירים אלה מעורבים בעוצמה ואינטנסיביות ומהווים בני לוויה דומיננטיים לחיים במסגרת הנוקשה והקשוחה. יש להם תפקיד חשוב כמשחררי קיטור וקיטורים המווסתים את רגשות הכעס השביזות והתסכול של החייל.

" ערב של מסדרים
אצא נא אל המסדר
ערב פקלים,  ערב אפודים
ערב של תיזוזים
וביום שישי כולנו מאושרים
עולים על א' תג על הכתף
וכומתה בכיס ימין "
( על פי מנגינת השיר : ערב של שושנים )

הספר היא עיבוד של עבודת דוקטור שנעשתה בחוג לספרות השוואתית ונכתב על ידי ד"ר חיה מילוא ומטרתו של הספר כפולה: מצד אחד הספר בא לבחון את השאלה כיצד משפיעה הסביבה הצבאית על היווצרות פולקלור יחודי לצבא מבחינת תוכן וצורה, ומצד שני הספר בוחן כיצד הפולקלור כאמצעי של תקשורת משפיע על החברה הצבאית הישראלית ועל התפיסות של הפרט בתוכה .

תהליך איסוף השירים נעשה באמצעות שלושה ערוצים במקביל : הערוץ הארכיוני,  ערוץ עבודת שדה וערוץ האינטרנט והשילוב ביניהם מטרתו היא לפצות את החסרונות של כל ערוץ ולהעצים את היתרונות.

ספר מרתק ומיוחד הסוקר היסטורית את השירים , דן בהומור שחור הנובע מעיסוק תדיר במוות בתקופת הצבא, מאתר זהות מגדרית בשירים וכמו זהות לאומית הנעה בין שירים מתגרים לשירים מזדהים.
ספר מומלץ לאוהבי השירה וההווי הצבאי , מספק לנו קריאה מהנה לצד למידה ממחקר מעמיק ויצירתי. - הלפיד בראש מחנה השירה הצבאית.