רונקלי והיהודים בימי השואה


סקירה לספר: רונקלי והיהודים בימי השואה - דאגה וניסיונות עזרה
מאת: דינה פורת & דוד בנקיר
הוצאת יד ושם

יחסו של העם הקתולי בעת ההיא התאפיין במגוון עמדות והתנהגויות קיצוניות. חלק מהעם הקתולי חש שנאה עמוקה ליהודים עד כדי כך ששיתף באדיקות פעולה עם הנאצים, חלקו האחר של העם הקתולי התנגד נחרצות לנאצים והתגייס לבצע מעשי הצלה אמיצים.

בשנת 2014 במלאת חמישים שנה לפטירתו של רונקלי הוחלט לפרסם ספר זה המכיל שני חיבורים של פרופ' בנקיר  ופרופ'  פורת הפורסים בהרחבה את פעולותיו של רונקלי במלחמת העולם השניה והקשר עם הותיקן .

מונסניור אנג'לו ג'וזפה רונקלי , לימים האפיפיור יוחנן העשרים ושלוש. בזמן המלחמה שימש נציג הוותיקן בטורקיה וביוון,  ובמהלך השנים 1942-1944 שיתף פעולה באופן הדוק עם חיים ברלס - השליח הבכיר שעמד באופן רשמי בראש המשלחת מטעם הסוכנות היהודית,  במאמצים אדירים להציל יהודים מהשואה.

כאמור,  אחד הצעדים שיזמו גורמים בישוב היהודי היה שיגורה לאיסטנבול משלחת של כ 15 שליחים כדי לשמש גשר בין המזרח התיכון לאירופה הנתונה לכיבוש נאצי. בראש המשלחת עמד חיים ברלס שהיה גם בעל תפקידים מרכזיים במחלקת העליה של הסוכנות היהודית.

אחד מביקוריו הראשונים של ברלס במשרדו של רונקלי היה בלילה גשום במרץ 1943, ברלס הגיע למקום בבהילות וביקש מרונקלי להעביר בדחיפות ליוזף סיטו- נשיא סלובקיה האנטישמי הקתולי , בקשה לחוס על היהודים על היהודים ולמנוע את גירושם מארצו אל מחנות המוות, בעיקר למחנה אושוויץ.
רונקלי האזין בתשומת לב רבה וקודם שהבטיח דבר מה, התפלל חרישית בנוכחותו של ברלס וביקש מאלוהים להראות לו את הדרך הנכונה.

פעולות ההצלה בפועל קרמו עור וגידים, וביום 11 למרץ חתמו חיים ברלס ואליעזר קפלן - חבר הנהלת הסוכנות היהודית וגזברה,  על תזכיר נוסף המבקש מהאפיפיור לעזור בדחיפות למנוע גירוש של יהודי סלובקיה ולאפשר להם לצאת לפלשתינה.  התזכיר נשלח באמצעות רונקלי לרומא.

בנוסף, בחורף 1941/2 כששרר ביוון מחסור חמור במזון בעקבות הכיבוש הגרמני והמצור הבריטי, ארגן רונקלי בשיתוף עם ממשלת טורקיה משלוח מזון ליהודי יוון, ואחר כך דחק בוותיקן ללחוץ על גרמניה לא לגרש את היהודים ולאפשר להם לעלות לארץ ישראל.

ספר מרתק זה אודות פעילות הקתולים למען היהודים בסיוע של יהודי ארץ ישראל מאפשר לנו להביט לעומק על פעילויותו של רונקלי למען היהודים. בספר מאזכרים גם את "הפרוטוקולים של אושוויץ- ארבעה עמודים כתובים בגרמנית על ידי ניצולים.
חציו של הספר מתורגם לאנגלית ובנוסף שזורים בו מסמכים אותנטיים רבים בעברית ובגרמנית.
חובתנו לזכור ולהזכיר את כל אחת ואחת מנרצחי השואה , אך אל לנו לשכוח מה עשו למעננו רבים וטובים שאינם יהודים אשר תרמו רבות להצלת בנינו ובנותינו .
חובת קריאה מרתקת !!
לרכישת ספרי יד ושם 👈👈 http://secure.yadvashem.org/store/heb/index.asp