שנה אחת בכפר


סקירה לספר : שנה אחת בכפר
מאת: יערה ענבר
ז'אנר: ילדים ונוער
הוצאה: ידיעות ספרים שאוהבים

לא פעם נאלצים הילדים לעזוב את מקום מגוריהם , את בית הספר והחברים, את המקום הנוח והמוכר להם כל כך ולעבור לגור במקום אחר.
הוריהם של נורי ויודפת החליטו לעבור לכפר והם התכוננו להתארח בשבת אצל שמוליק ואיילה בכפר בטרם יתקבלו כחברים מן המניין.
נורי סירב לקבל את רוע הגזירה,  הוא לא הבין מדוע צריך לעבור מהעיר לכפר, מדוע הוא צריך לעזוב את בית הספר, החברים והשכונה וללכת למקום לא מוכר ולהכיר חברים חדשים.

" אולי אכניס חתיכות איצטרובלים לתוך הגלגלים של האוטו,  גם צנוברים אפשר,  הם אמנם קטנים אך הקליפה שלהם מספיק קשה כדי לחולל בעיות. אם אציץ מלמטה בטח אמצא עוד פתחים שאוכל להכניס דרכם כל מיני דברים. כשאבא ינסה להתניע,  האוטו ישמיע כל מיני רעשים חשודים ויכבה,  זהו, לא תהיה ברירה , לא נוכל לנסוע ונישאר בבית".

נורי מנסה בדרכו לסכל את המעבר לכפר אך ללא הועיל וכולם נוסעים לשבת ראשונה מחוץ לעיר .
יערה ענבר מתארת את מסעה של המשפחה במשך שנה שלמה כשתחנות המעבר בספר הם חגי ומועדי ישראל, החל מהשבת הראשונה בכפר ובהמשך גם לראש השנה וסוכות ועד לחג השבועות, תשעה באב וט"ו באב.

"זו ההזדמנות שלי להראות לילדים מי אני , לא סתם ילד שהצטרף אליהם,  אלא אחד עם רעיונות גדולים, שאף אחד לא ישכח ! כך חשב לעצמו נורי והתמלא תקווה."

" היי איילון , נורי הופיע מולו, אוחז בידה של יודפת,  רוצה לבוא איתנו לדיר?
כן תביא גם את נילי, התלהבה יודפת, אנחנו הולכים לעזור למוישי וחדווה לארגן את הטלאים החדשים שנולדו השנה לחגיגת הביכורים ! חשבנו להכין זר קטן לראש של כל טלה ".

יערה ענבר נוגעת בנושא שממנו חוששים ילדים אך גם מבוגרים והוא שינויים בחיים והליכה לעבר הלא נודע, ובעזרת רצף של סיפורי הרפתקאות השזורים בחגי ומועדי ישראל היא משרטטת וטווה את הדרך שעשו נורי ויודפת יחד עם הוריהם במעבר מהעיר את הכפר , מפוגגת את החששות שליוו אותם ומגלה לקוראים הצעירים כי מעבר לחומת הפחד נמצאות הזדמנויות חדשות וחברים חדשים , ואם יוצאים מאזור הנוחות ניתן לצבוע את החיים בגוונים ובניחוחות נוספים ומיוחדים.

כתיבתה של יערה ענבר נהדרת ומותאמת לילדים ולנוער, כתובה בשפתם אך אינה נעדרת משלב לשוני איכותי,  הקריאה זורמת להפליא לצד איורים מקסימים בצבעי שחור לבן, וכאן המקום לציין את עבודת העימוד המעולה והעריכה המצויינת.

ספר מעצים ומומלץ מאד לילדים ולנוער !!